FC Liverpool a câștigat Liga Campionilor

FC Liverpool este pentru a 6-a oară în istorie campioana Europei. Echipa engleză a învins-o cu 2-0 pe conaționala Tottenham, în finala jucată la Madrid, pe arena “Wanda Metropolitano”.

“Cormoranii” au deschis scorul încă din minutul al 2-lea, dintr-un penalty transformat de Salah, după un henț în careu comis de Sissoko în secunda a 27-a. Meciul a fost apoi destul de anost, cu ritm lent, însă Spurs și-a creat câteva ocazii mai mari de a marca.

Până la urmă tot FC Liverpool a înscris, în minutul 87, prin Origi, după un corner.

A fost a 2-a finală consecutivă jucată de echipa antrenată de germanul Juergen Klopp, după cea din 2018, pierdută în fața lui Real Madrid.

Amintim, ambele trofee continentale au fost disputate în acest an de echipe britanice. În finala Europa League, Chelsea a învins-o cu 4-1 pe concitadina londoneză Arsenal.