FC Botoșani – FCSB: 0-3 în Liga 1

Vicecampioana FCSB a reușit să mențină distanța de doar 5 puncte față de lidera CFR Cluj, după ce a învins-o cu 2-0 în deplasare pe FC Botoșani.

Scorul a fost deschis de Harlem Gnohere în ultimul minut al primei părți, dintr-o pasă de la Florin Tănase, care se afla însă în offside. Denis Man a marcat și el în minutul 58, iar Tănase a punctat în prelungiri. Golgeterul Gnohere a fost schimbat în minutul 71, după ce a acuzat dureri la coapsa stângă.

Tot duminică, Gaz Metan Mediaș a terminat la egalitate, 0-0 cu CS Universitatea Craiova, pe teren propriu. Oltenii au ratat un penalty în prelungiri, prin Alexandru Mitriță, al cărui șut a fost apărat de portarul Pleșca.

În minutul 51, Denis Olaru și Renato Kelic s-au dat cap în cap, ambii având nevoie de schimbare. Olaru a ieșit pe targă și cu guler cervical, fiind dus direct la spital cu ambulanță.

Deasemenea, în minutul 63, portarul ardelenilor, Alexandru Greab s-a accidentat la un contact cu Mitriță și a fost schimbat cu Pleșca.

Etapa a 21 se va încheia luni, cu partidele Sepsi Sfântu Gheorghe-CSM Poli Iași și Dinamo-FC Voluntari.