FC Botoșani – ASA Târgu Mureș: 4-2 în Liga 1

Ultimul meci al etapei a 6-a din Liga 1 a fost foarte spectaculos. FC Botoșani a învins-o cu 4-2 pe teren propriu pe ASA Târgu Mureș, întorcând scorul după ce a fost condusă cu 2-0.

Oaspeții au deschis scorul prin Zicu în minutul 19 și au majorat avantajul după reușita lui Gabi Matei în minutul 39. Moldovenii au redus diferența înaintea pauzei cu un șut superb la vinclu al lui Bordeianu, iar în repriza secundă au asaltat poarta oaspeților, punctând prin Golovca și Matulevicius de două ori.

FC Botoșani este pe locul al 4-lea cu 10 puncte, în timp ce ASA are tot 6 puncte în minus, după ce a început campionatul cu o penalizare din cauza problemelor financiare. Mureșenii au pierdut toate cele 6 meciuri de la începutul acestui sezon și ocupă penultimul loc, al 13-lea, peste ACS Poi Timișoara, care are -10 puncte, fiindcă nu și-a îndeplinit baremul în sezonul trecut. Totodată, botoșănenii au cel mai bun atac din Liga 1, cu 14 goluri marcate în 6 partide.