FC Barcelona, blocată la Napoli în Liga Campionilor, scor 1-1. Chelsea – Bayern, 0-3

Napoli a reușit să o “țină în șah” pe FC Barcelona, în prima manșă a optimilor Champions League.

În meciul jucat în Italia, napoletanii antrenați de Gennaro Gattuso au condus cu 1-0 până în minutul 57, după reușita lui Mertens din minutul 30.

Catalanii au egalat prin francezul Antoine Griezmann, iar până la final echipele s-au blocat reciproc, fără să-și mai creeze ocazii mari.

FC Barcelona a terminat meciul în 10, după ce Arturo Vidal a primit două cartonașe galbene în minutul 89.

În cealaltă partidă a serii, Chelsea a fost surclasată acasă de Bayern Munchen, scor 0-3.

Omul meciului a fost din nou Robert Lewandowski. Polonezul golgeter al competiției a pasat de două ori la golurile germanului Serge Gnabry din minutele 51 și 54, apoi a punctat și el în minutul 76.

Englezii au rămas și ei în inferioritate cu 7 minute înainte de final, după ce Marcos Alonso a fost eliminat.

Prima manșă a optimilor Ligii Campionilor se va termina miercuri seară, cu meciurile: Olympique Lyon – Juventus Torino și Real Madrid – Manchester City.