FC Barcelona a câștigat Supercupa Spaniei

Catalanii, care au cucerit anul acesta și campionatul și Cupa în Primera Division, și-au disputat trofeul cu FC Sevilla, care a fost finalista Cupei.

Barca s-a impus cu 2-1, după ce andaluzii au deschis scorul încă din minutul 9, prin Sarabia.

Gerard Pique a egalat în minutul 41, reluând cu capul în poartă un balon care lovise bara, dintr-o lovitură liberă a lui Lionel Messi, iar victoria a adus-o Ousmane Dembele în minutul 78, cu o diagonală spectaculoasă la vinclu din afara careului.

FC Sevilla putea trimite meciul în prelungiri, însă Ben Yedder a ratat un penalty în minutul 94, șutând slab în brațele portarului Ter Stegen – cel care faultase în careu.

Supercupa Spaniei s-a jucat în Maroc, la Tanger și este al 33-lea trofeu câștigat de Lionel Messi cu FC Barcelona, atacantul argentinian depășindu-l astfel pe Andres Iniesta.