F1: Hamilton câştigă MP al Marii Britanii. Verstappen denunță un comportament “lipsit de respect şi nesportiv”

Lewis Hamilton a câştigat, duminică, Marele Premiu al Marii Britanii, a zecea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Cursa de pe circuitul de la Silversone s-a desfășurat în faţa a peste 140.000 de spectatori.

Pilotul britanic al echipei Mercedes a fost urmat de monegascul Charles Leclerc (Ferrari) şi de finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes).

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a fost nevoit să abanoneze după un duel “roată la roată” cu Lewis Hamilton în debutul cursei.

Cursa a fost oprită timp de 35 de minute.

Găsit vinovat de accident, Lewis Hamiton a fost penalizat cu 10 secunde.

“Pedeapsa dată nu ne ajută şi nu face dreptate după manevra periculoasă pe care Lewis a făcut-o pe pistă. Văzându-i cum sărbătoresc când încă eram în spital, arată un comportament lipsit de respect şi nesportiv, dar mergem mai departe”, a declarat olandezul.

După victoria de duminică, Hamilton se apropie la doar 8 puncte de Verstappen în funtea clasamentului general al piloţilor.