Experiment Europa FM: Cât costă aceleași produse în hypermarket acum față de 2017

În februarie 2017, am  făcut un experiment: am cumpărat produse dintr-un hypermarket in valoare de 186 de lei.

Apoi, jumătate de an mai târziu, în noiembrie 2017, am plătiti cu aproape 50 de  lei mai mult: in total 236 de lei.

Am reluat experimentul în octombrie 2018.

Practic, într-un an și jumătate, bonul săptămânal a crescut cu aproape 80  de lei.

Salariul însă nu a crescut proporțional, sau acolo unde a crescut nu s-a simtit tocmai din cauza scumpirilor.

Un reportaj de Alexandra Stănescu

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.
PRODUSE                          II 2017 XI 2017           X 2018  
conservă pate  de ficat 1,49 lei 2,50 lei                            2,75 lei
1 L lapte 2,50 lei 3,58 lei                            5,69 lei
Ouă 0,58 lei (potrivit INS) 0,80 lei                            0,53 lei
Cutie crema de brânză 200 gr 2,19 lei  4-5 lei                             5,29 lei
Cârnați picanți 3,50 lei 4,28 lei                             6,09 lei
Șunca tip Praga 200 gr 3,86 lei 7,73 lei                             6,75 lei
Caserolă chiftele de pui 7,49 lei 8,99 lei                             8,99 lei
Ceafă de porc fără os 14,75 lei 19,99 lei                          19,99 lei
Praline ciocolată 7,49 lei 7,75 lei                             8,70 lei
Salam 6,14 lei 9,70 lei                             11,67 lei

 

Un pensionar cumpără lapte, oua, paine, carne, mezeluri, ulei , orez, faina, zahăr – ajungem la 80 de lei, fără să treacă și pe la piață pentru legume și fructe. În urmă cu un an aceleași cumpărături săptămânale îl costau pe pensionar 61 de lei. Pe lună – cel puțin 244 lei.  Iar pensia medie în România este acum de 1112 lei, potrivit INS.

Să facem acum o comparatie cu o familie care are un copil nou născut și care are nevoie de scutece. Plătea în noiembrie 2017 în medie 70 de lei pe un pachet care îi ajungea cel mult o saptămână. Acum pe același pachet familia plătește cu 20 de lei mai mult.

Tragem linie si calculăm alimentele de mai sus, familia plătește la o tură de cumpărături pentru o saptamana:  184 de lei, față de 146 de lei.





Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS