Europenele de natație pentru juniori: David Popovici, medaliat cu aur la 200 m liber

Cu timpul de 1:45.45, înotătorul David Popovici a cucerit aurul, miercuri, în proba de 200 m liber la Europenele de natație pentru juniori, desfășurate la Otopeni.

Tânărul a fost urmat de italianul Lorenzo Galosinni (1:47.71) și de britanicul Jacob Whittle (1:47.85)

David Popovici era favorit, întrucât a câștigat recent medalia de aur în această probă la Campionatul Mondial.

Avându-i în componenţă pe David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, ștafeta României a adus, marți, prima medalie aur delegaţiei noastre la Campionatele Europene de înot pentru juniori, în finala de 4×100 m liber, după un duel entuziasmant cu Marea Britanie, clasată pe locul doi.

Sursa foto: Facebook.com/frnpm