Confidenţialitate


Euro Under 21: Naționala noastră de tineret va înfrunta Kosovo în calificările pentru EURO 2027 | AUDIO


Euro Under 21: Naționala noastră de tineret va înfrunta Kosovo în calificările pentru EURO 2027 | AUDIO

Grupele de calificare la Euro Under 21. Naționala noastră de tineret va înfrunta Kosovo în calificările pentru EURO 2027. Amintim, în toamna anului trecut, într-un meci din Liga Națiunilor, jucătorii kosovari au părăsit terenul, după ce au susținut că supoterii români au scandat din tribune „Serbia, Serbia”. Ulterior, UEFA i-a acordat României victoria „la masa verde”, FRF a fost sancționată, iar ambele federații au făcut apel la TAS.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Selecționata Under 21 antrenată de Daniel Pancu și-a aflat adversarii din preliminariile Campionatului European 2027, găzduit de Albania și Serbia. România a fost repartizată în Grupa A, alături de Spania, Finlanda, Kosovo, Cipru şi San Marino.

Așadar, naționala de tineret va întâlni în premieră Kosovo, după partidele tensionate de la seniori din ultimii ani, încheiate cu meciuri întrerupte, suspendate şi sancţiuni din partea UEFA. Amintim, un meci cu porțile închise pentru România și amenzi în valoare totală de 128.000 de euro.

Acum, jurnaliștii kosovari de la Gazeta Express scriu că din cele 5 naționale de tineret pe care le vor înfrunta, 3 țări nu recunosc independența statului Kosovo și precizează că e vorba de Spania, România și Cipru.

Kosovarii amintesc experiența cu românii după meciul de anul trecut din București, când oaspeții au părăsit terenul și au refuzat să revină pentru finalul jocului.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Simona Halep se retrage din tenis. Anunțul, făcut la Transylvania Open: „Am ajuns numărul 1 mondial, am câștigat Grand Slam-uri. E tot ce mi-am dorit” | AUDIO | VIDEO


Ultimele stiri
Sorana Cârstea – campioană la Transylvania Open. Ea a învins-o categoric pe Emma Răducanu

Ministerul Culturii: Zile la rând au fost semnale că se întâmplă ceva cu turnul Bisericii Reformate din Cehu…

S-a stins din viață actrița care a jucat în Arabela, serialul cehoslovac pentru copii, foarte popular în România,…

Mai mulți medici de la Spitalul de Recuperare din Borșa refuză să mai facă gărzi la Urgențe. Invocă…

O nouă formă de înșelăciune este sesizată tot mai des. Escrocii susțin că reprezintă instituții publice | VIDEO

Rețineri în cazul de corupție de la Primăria Sectorului 5. Mai mulți oficiali sunt acuzați de corupție în…

Constanța: Incendiu într-un bloc din Năvodari. Un om a fost găsit decedat | AUDIO

Proiectul de OUG care stabilește excepţiile de la măsura privind neplata primei zile de concediu medical, pus în…

Scădere a traficului de mărfuri în Portul Constanța, comparativ cu anii anteriori. Operatorul portuar Alexandru Arcaș numește printre…

Statele Unite acuză China că a făcut teste nucleare secrete și că ar vrea să fie inclusă într-un…