Italia, campioana EURO 2020

Naţionala Italiei a învins selecționata Angliei la lovituri de departajare în finala EURO 2020, scor 3-2.

Squadra Azzurra cucerește, pentru a doua oară, trofeul competiției fotbalistice ajunse la a 60-a ediție.

La finalul celor 90 de minute regulamentare și a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal pe Wembley Arena, 1-1.

Anglia a deschis scorul prin Luke Shaw, care a marcat cel mai rapid gol înscris într-o finală de EURO (‘2). Italia a egalat prin Leonardo Bonucci (’67), în urma unui corner.

Italia deţine acum cea mai mare diferenţă de ani între două titluri EURO, anume 53 de ani.

Anglia a jucat doar a doua sa finală majoră, după cea a Cupei Mondiale din 1966, pe care a reuşit să o câştige pe teren propriu, cu 4-2, după prelungiri.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.