Echipa nationala de fotbal a ratat calificarea la Cupa Mondiala

In returul jucat pe ‘Arena Nationala’ Grecia a deschis scorul in minutul 23 prin Mitroglu din pasa capitanului Karagounis, iar in minutul 55 Torosidis a marcat un autogol incercand sa degajeze o minge. La Cupa Mondiala s-au mai calificat dupa barajele din Europa, Franta, Portugalia si Croatia. Croatii au castigat cu 2-0 in fata Islandei cu care remizasera 0-0, Franta a castigat cu 3-0 acasa cu Ucraina dupa ce pierduse cu 2-0 in tur, iar in cel mai spectaculos meci al serii Portugalia a invins Suedia cu 3-2 dupa ce se impusese mai intai cu 1-0. Toate cele 4 goluri ale lusitanilor – cel din prima mansa si celelalte 3 de marti seara au fost marcate de Cristiano Ronaldo, iar ambele reusite ale suedezilior sunt semnate de Zlatan Ibrahimovici. Vedeta scandinavilor va vedea insa Mondialul din Brazilia la televizor.