Confidenţialitate


Dosarul cu șină va deveni istorie. Legea care simplifică furnizarea de servicii publice a fost aprobată de președinte


Dosarul cu șină va deveni istorie. Legea care simplifică furnizarea de servicii publice a fost aprobată de președinte

Dosarul cu șină, tot mai aproape de a deveni istorie. Președintele Klaus Iohannis a promulgat miercuri legea prin care este eliminat dosarul cu șină. Cu alte cuvinte, instituțiile publice nu mai au voie să ceară un asemenea dosar sau orice alt obiect de papetărie pentru a furniza un serviciu public.

Legea a fost votată în Parlament la sfârșitul anului trecut. Ea prevede mai multe măsuri de simplificare la nivelul administraţiei publice centrale, dar și de  modificare şi completare a unor acte normative privind debirocratizare şi simplificarea relaţiei dintre cetăţeni şi instituţiile statului.

Prin adoptarea acestei legi este eliminată, practic, obligativitatea pentru cetăţeni de a pune la dosar copii după acte publice emise de instituţii ale statului.

Acestea își vor transmite între ele documentele necesare, în format electronic.

Dispare, astfel, și copia legalizată. Iar instituțiile publice sunt obligate să accepte documente cu semnătura electronică.

Legea intră în vigoare la 180 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României.

Foto: Shutterstock

Citește și: Sediul ÎCCJ va fi consolidat și extins. Clădirea în care se află Înalta Curte este atât de aglomerată încât dosarele stau pe holuri, în cărucioare | AUDIO


Ultimele stiri
De Florii, străzile Timișoarei s-au umplut de flori și artiști | VIDEO

Speranțe pentru persoanele născute cu surditate. Studiu: O singură injecție i-ar putea ajuta enorm

Mircea Lucescu, la Terapie Intensivă: starea sa de sănătate s-a înrăutățit

Paștele Catolic. La Miercurea Ciuc a avut loc tradiționala ceremonie de sfințire a bucatelor. Au participat mii ce…

Premierul Ilie Bolojan: „Guvernul nu are niciun beneficiu de pe urma creşterilor la carburanţi. Dimpotrivă”

Zeci de persoane evacuate după ce o cisternă cu GPL s-a răsturnat pe DN1

Președintele american vrea să reconstruiască celebra închisoare Alcatraz, vizitată în prezent de milioane de turiști | AUDIO

Moaştele Sfântului Lazăr, depuse la Catedrala Patriarhală

Ministra Mediului cere ca toți pădurarii să aibă camere video corporale, după ce alți doi pădurari au fort…

Iranul a autorizat trecerea vaselor cu bunuri esenţiale către porturile sale prin strâmtoarea Ormuz