Confidenţialitate


Donald Trump a suspendat timp de o lună taxele vamale impuse Mexicului și Canadei, în timp ce China a impus taxe de până la 15% asupra unor importuri din SUA | AUDIO


Donald Trump a suspendat timp de o lună taxele vamale impuse Mexicului și Canadei, în timp ce China a impus taxe de până la 15% asupra unor importuri din SUA | AUDIO

Statele Unite suspendă o lună taxele vamale impuse Canadei și  Mexicului. Donald Trump a avut convorbiri cu premierul canadian și cu președinta Mexicului. Preşedintele american a decis săptămâna trecută impunerea unei taxe vamale de 25% asupra tuturor produselor importate din Mexic şi Canada, cu excepţia produselor petroliere importate din Canada, taxate cu 10 procente.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

După convorbirile cu premierul canadian, Donald Trump a scris pe platforma sa Truth Social: „Canada a acceptat să garanteze că avem o graniţă nordică securizată şi să pună capăt, în sfârşit, flagelului mortal al drogurilor precum fentanilul care se varsă în ţara noastră”. 

Canada îşi asumă noi angajamente, a transmis tot într-un mesaj scris, postat pe rețeaua X, șeful guvernului canadian Justin Trudeau. „Vom adăuga cartelurile mexicane pe lista entităţilor teroriste şi vom lansa, împreună cu Statele Unite, o forţă de atac comună împotriva crimei organizate, a traficului de fentanil şi a spălării banilor”, a transmis acesta.

Trump a confirmat, de asemenea, un acord provizoriu cu Mexicul pentru suspendarea taxelor vamale impuse acestuia. Preşedintele american a precizat că în perioada de o lună cât vor fi suspendate taxele vamale vor continua negocierile cu Mexicul pentru un acord permanent.

Războiul comercial declanşat de liderul de la Casa Albă prin impunerea de taxe vamale destabilizează deja pieţele, îngrijorate de efectele acestor taxe asupra economiei mondiale.

Taxa americană suplimentară de 10% pe importurile chinezești a intrat în vigoare marți, 4 februarie, majorând riscul declanșării unui nou război comercial între primele două economii ale lumii, potrivit Reuters.

Motivația invocată de liderul de la Casa Albă: Donald Trump a avertizat în mod repetat Beijingul că nu face suficient pentru a opri fluxul de droguri ilicite în Statele Unite.

În câteva minute de la intrarea în vigoare a taxelor americane, Ministerul de Finanțe al Chinei a declarat că va impune taxe de 15% pentru cărbune și gaze naturale lichefiate din SUA și de 10% pentru țiței brut, echipamente agricole și unele mașini. Noile tarife vizând produsele americane vor intra în vigoare de la 10 februarie.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Surse Reuters: Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite, posibile locații pentru o întâlnire între Donald Trump și Vladimir Putin


Ultimele stiri
Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare

Ministerul Educației solicită inspectoratelor școlare să asigure apă potabilă, aer condiționat și asistență medicală în centrele de examen…

CM 2026. Norvegia – Franța, meci așteptat de suporterii celor două naționale pe străzile din Boston: norvegienii imită…

Liderii fostei Coaliții sunt față în față cu președintele Nicușor Dan. Partidele vin cu două propuneri de premier:…