Confidenţialitate


Donald Trump ameninţă Rusia cu noi sancţiuni și o îndeamnă să vină, alături de Ucraina, la masa negocierilor „înainte să fie prea târziu” | AUDIO


Donald Trump ameninţă Rusia cu noi sancţiuni și o îndeamnă să vină, alături de Ucraina, la masa negocierilor „înainte să fie prea târziu” | AUDIO

După un atac masiv lansat de Rusia asupra infrastructurii din Ucraina, liderul de la Kiev cere un armistițiu partial. Nu este pentru prima dată când Volodimir Zelenski cere asta, ca prim pas al unui acord cuprinzător de pace care să includă garanții de securitate pentru Kiev. Pe de altă parte, după ce a tăiat ajutorul militar și furnizarea de informatii către Ucraina, preşedintele american Donald Trump ameninţă acum Rusia cu noi sancţiuni și a îndemnat ambele ţări să vină la masa negocierilor „înainte să fie prea târziu”.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Primii pași pentru stabilirea unei păci reale ar trebui să fie forțarea singurei surse a acestui război, Rusia, să înceteze astfel de atacuri”, a declarat Zelenski, într-un mesaj postat pe aplicația Telegram.

Noaptea trecută, rușii au lovit cu aproape 200 de drone și zeci de rachete, principalul obiectiv fiind instalațiile ucrainene de producție de gaze. Varianta unui armistițiu parțial a fost mai întâi vehiculată ca parte a unui plan discutat de Franța și Marea Britanie si ar fi urmat să dureze o lună.

Joi, chiar Volodimir Zelenski a cerut liderilor UE să sprijine ideea, afirmând că ar fi o șansă de a testa voința Moscovei de a pune capăt invaziei și un prim pas către un acord cuprinzător privind încetarea războiului și furnizarea de garanții de securitate Ucrainei.

Donald Trump a ameninţat Rusia cu noi sancţiuni bancare şi cu taxe vamale dacă nu încetează acţiunile militare violente contra Ucrainei

Kievul și-ar putea expune direct planul de pace în fața oficialilor americani săptămâna viitoare, la reuniunea din Arabia Saudită. De cealaltă parte, pe reţeaua de socializare Truth Social, Donald Trump a ameninţat Rusia cu noi sancţiuni bancare şi cu taxe vamale dacă nu încetează acţiunile militare violente contra Ucrainei, si nu se ajunge la un accord final de pace. Preşedintele american pare să fi ales astfel o tactică de presiune maximă asupra Kievului şi Moscovei pentru a le forţa să încheie o înţelegere.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Germania: Condamnări la închisoare pentru membrii unei grupări extremiste care plănuiau o lovitură de stat și complotau pentru răpirea ministrului Sănătății | AUDIO


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”