Confidenţialitate


Donald Trump, aşteptat în Israel şi Cisordania


Donald Trump, aşteptat în Israel şi Cisordania

Aflat în primul său turneu în străinătate, preşedintele Statelor Unite ajunge astăzi la Tel Aviv, pentru o vizită-fulger în Israel şi Cisiordania.

În cadrul discuţiilor programate – deseară – cu premierul statului evreu Benjamin Netanyahu, şi – mâine dimineaţă – cu liderul palestinian Mahmud Abbas, Donald Trump va caută soluţii pentru deblocarea negocierilor de pace în regiune.

Unii comentatori israelieni au criticat graba vizitei prezidenţiale, care o face să pară mai degrabă una ocazională.

Anterior, Donald Trump s-a aflat în Arabia Saudită, unde a semnat contracte comerciale în de valoare de peste 380 miliarde de dolari, în diferite domenii precum apărarea, petrolul sau transporturile aeriene.

Mâine, liderul de la Casa Albă soseşte în Italia, unde se va întâlni cu Papa Francisc.

Joi, la Bruxelles, debutează summitul NATO.

Săptămâna se va încheia cu reuniunea G7 din Sicilia.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”