Djokovic, triumfător la Paris. Sârbul și-a asigurat locul în cartea de istorie a tenisului

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic a câştigat, duminică seara, pentru a şasea oară, trofeul turneului ATP Masters 1.000 de la Paris, după ce l-a învins în finală, în trei seturi, pe rusul Daniil Medvedev (2 ATP, favorit nr. 2), scor 4-6, 6-3, 6-3.

Partida a durat două ore şi un sfert.

Djokovic şi-a luat astfel revanşa după ce a pierdut în faţa rusului în finala US Open. Daniil Medvedev s-a impus atunci cu un tiplu 6-4.

Cei doi sunt calificaţi la Turneul Campionilor, prestigiosul turneu ce-i reuneşte pe cei mai buni opt jucători ai sezonului, alături de Stefanos Tsitsipas, Alexander Zverev, Andrei Rublev, Matteo Berrettini, Casper Ruud şi Hubert Hurkacz.

Novak Djokovic și-a asigurat poziția de lider mondial ATP până la finalul sezonului, indiferent de ce alte rezultate vor mai apărea în circuit, și va încheia pentru a șaptea oară un sezon pe primul loc în clasamentul mondial, o performanță unică în istoria acestui sport.