Confidenţialitate


Djokovic, inflexibil în privinţa vaccinării împotriva Covid


Djokovic, inflexibil în privinţa vaccinării împotriva Covid

Tenismanul sârb Novak Djokovic a rămas inflexibil cu privire la refuzul său de a se vaccina împotriva Covid, chiar dacă această poziţie, care l-a făcut deja să rateze Openul Australiei în luna ianuarie, îl va împiedica să joace şi la Openul Statelor Unite în această vară, relatează Agerpres, citând AFP.

Autorităţile americane menţin şi în prezent obligativitatea vaccinării pentru cei care doresc să intre pe teritoriul SUA. Întrebat, într-o conferinţă de presă înainte de Wimbledon, dacă îşi menţine poziţia în privinţa vaccinării, sârbul a răspuns laconic şi ferm: “Da!”.

“În acest moment, având în vedere circumstanţele, nu mi se permite să intru în Statele Unite. Este o motivaţie suplimentară să joc bine aici, la Wimbledon”, a subliniat Djokovic, care a cucerit de şase ori trofeul pe iarba londoneză.

“Mi-ar plăcea să merg în Statele Unite, dar în acest moment nu se poate. Nu pot face mare lucru. Asta depinde într-adevăr de guvernul american, să accepte sau să nu lase o persoană nevaccinată să intre pe teritoriul său”, a adăugat el.

Nefiind vaccinat, Novak Djokovic a fost expulzat din Australia în ianuarie, chiar înaintea startului primului turneu de Grand Slam al anului, unde viza al zecelea titlu, iar apoi a fost învins în sferturile de finală la Roland Garros, unde şi-a apărat titlu.

La Wimbledon, sârbul nu va câştiga niciun punct, în condiţiile în care ATP şi WTA au decis să nu acorde puncte la turneul britanic, din cauza refuzului organizatorilor de a permite participarea jucătorilor şi jucătoarelor din Rusia şi Belarus, drept represalii pentru invazia din Ucraina.

Novak Djokovic, care ocupă în prezent locul 3 în clasamentul ATP, a câştigat de trei ori US Open (2011, 2015 şi 2018) şi are în prezent 20 de titluri majore, la egalitate cu elveţianul Roger Federer, dar la două trofee distanţă de spaniolul Rafael Nadal, dublu campion de Mare Şlem în acest sezon, la Australian Open şi Roland Garros.

Deţinător al trofeului la Wimbledon, sârbul va disputa, luni după-amiază, conform tradiţiei, primul meci pe terenul central la ediţia din acest an a turneului londonez, împotriva sud-coreeanului Soonwoo Kwon.


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…