Dinamo si Rapid au pierdut in etapa a 12-a a Ligii 1

Dinamo si Rapid au pierdut cu acelasi scor 1-2 pe teren propriu, meciurile jucate vineri seara cu Gloria Bistrita, respectiv FC Brasov. Echipa din Stefan cel Mare a jucat pe ‘Arena Nationala’ cu Gloria Bistrita care a deschis scorul prin Braganca in prima repriza, dupa o greseala mare a portarului Naumovski. Predescu a facut 2-0, iar ‘alb-rosii’ au marcat in minutul 45 prin Matei. In repriza a 2-a, bistriteanul Peteleu a facut un hent in careu, insa Dolha a aparat penalty-ul executat de Danciulescu.

In Giulesti, fostul rapidist Buga a marcat in minutul 38 pentru FC Brasov si a dat pasa decisiva pentru reusita lui Cristi Ionescu dinaintea pauzei. Pana la final ‘giulestenii’ au mai putut doar sa reduca diferenta prin Ilijoski in minutul 87. A fost primul meci al lui Sorin Cartu pe banca brasovenilor, iar antrenorului rapidist Nelutu Sabau i s-a cerut din nou demisia din tribune, in timp ce finantatorul George Copos a fost injurat de suporteri. Tot vineri Ceahlaul a invins-o cu 2-1 la Piatra-Neamt pe Gaz Metan Medias. Gazdele au deschis scorul prin Ichim, pentru oaspeti a egalat Eric din lovitura libera, iar victoria a fost adusa de Golubovici din penalty. Sambata, Otelul o primeste pe Astra de la ora 19:00, iar Petrolul joaca la Ploiesti cu CS Severin la 21:30.