Dinamo si Petrolul au cate doi fotbalisti la echipa nationala

Dinamo si Petrolul Ploiesti au cate 2 fotbalisti la echipa nationala in ciuda evolutiilor neconvingatoare din ultimele meciuri, repetate chiar si sambata in etapa in curs. Selectionerul Victor Pitiurca a anuntat primii 5 jucatori din Liga 1 convocati pentru ‘dubla’ cu Turcia si Olanda. Astfel, Petrolul ii are in lot pe portarul Bornescu si Gicu Grozav iar de la Dinamo vin Srgian Luchin si Dragos Grigore. Pe langa ei a mai primit o convocare si Valerica Gaman de la Astra. Amintim, Dinamo a terminat la egalitate 2-2 cu Gaz Metan Medias in deplasare dupa ce gazdele au condus cu 2-1, iar Petrolul a trecut cu 2-1 de Viitorul Constanta, care a avut 1-0 la pauza. Tot sambata, Rapid a invins-o cu 1-0 pe CS Severin. Lista lui Victor Piturca va fi inchisa duminica, dupa alte doua meciuri: Gloria Bistrita – Pandurii de la ora 18:00 si derby-ul Steaua – CFR Cluj de la 20 si 30 de minute. Amintim, Romania va intalni Turcia vineri seara, la Istanbul si va primi Olanda marti 16 octombrie pe ‘Arena Nationala’.