Dinamo și FC Botoșani – victorii în etapa a 7-a a Ligii 1

Dinamo a învins-o cu 1-0 pe Sepsi Sfântu Gheorghe, în ultimul meci al etapei a 7-a din Liga 1. Golul a fost marcat de Sergiu Hanca din penalty, în minutul 68, iar echipa antrenată de Cosmin Contra a terminat meciul în 10, după ce Romera a primit cartonaș roșu direct pentru un fault dur la Claudiu Herea, în minutul 81.

Dinamo este pe locul al 5-lea, cu 12 puncte, iar Sepsi OSK Sfântu Gheorghe stă pe poziția a 10-a, cu 6 puncte.

Tot luni, FC Botoșani a depășit-o pe teren propriu, cu 2-1, pe Concordia Chiajna. Golurile moldovenilor au fost înscrise de Buș în minutul 53 și Roman în minutul 55, după e ilfovenii deschiseseră scorul prin Batin în minutul 27. În minutul 77, FC Botoșani a rămas în ingerioritate, după ce Morutan a fost eliminat pentru al 2-lea cartonaș galben.

Botosanenii pregătiți de Costel Enache au urcat pe locul al 2-lea, cu 16 puncte, cu 3 mai puțin decât lidera CFR Cluj și cu o lungime peste CSU Craiova și FCSB, aflate pe pozițiile a 3-a și a 4-a. Chiajna este penultima în clasament, pe treapta a 13-a, cu doar două puncte din 7 meciuri.