Dinamo – FC Brasov 2-1

Alb-rosii au condus 2-0 la pauza, dupa o dubla a lui Alexe, cu al doilea gol marcat din penalty. Desi au ramas cu un om in minus din minutul 40, dupa eliminarea lui Lucian Munteanu, brasovenii au reusit sa reduca din diferenta prin fostul dinamovist Georgian Paun, care a punctat cu o jumatate de ora inainte de final si a mai avut apoi o bara.

Dinamo a depasit-o provizoriu pe CFR Cluj si a urcat pe locul 6, dupa Petrolul Ploiesti, care a patruns in zona cupelor europene dupa ce s-a impus 1-0 in deplasare la Otelul Galati.

Luni se disputa ultimele trei partide ale etapei cu numarul 20: Astra Giurgiu incearca sa-si consolideze pozitia a doua acasa cu Viitorul Constanta, de la ora 18.00, U Cluj – Steaua se joaca la 19.30 iar derbyul rundei, FC Vaslui – CFR Cluj, este programat la ora 20.30.