Confidenţialitate


Dezbatere moțiune de cenzură. Grindeanu: “Nu voi mai accepta iniţiative precum OUG 13 în Guvern”


Grindeanu: Am înţeles emoţia şi supărarea provocate de OUG 13. Nu voi mai accepta iniţiative de acest gen în Guvern

Premierul Sorin Grindeanu a afirmat, miercuri, în plenul Parlamentului, că a înţeles “emoţia şi supărarea” provocate de OUG 13 privind justiţia, iar Guvernul nu va mai iniţia astfel de acte, urmând să fie un Cabinet “al dialogului şi al consultării publice”.

“Am înţeles pe deplin toată emoţia şi supărarea pe care OUG 13 le-au generat. O parte însemnată a acestei ţări ne-a transmis democratic că nu identifică binele general în acea ordonanţă”, a afirmat premierul.

El a dat, în Parlament, asigurări că “nu va mai accepta nicio iniţiativă de acest gen în Guvern”. Sorin Grindeanu afirmă că modificarea Codurilor penale va trebui făcută în Parlament, alături de senatori, deputaţi şi specialişti din domeniu.

Începând de astăzi, acest Guvern va fi exclusiv unul dialogului şi al consultării publice“, a afirmat premierul.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”