Confidenţialitate



Directorul Teleradio Moldova demisionează după scandalul votului acordat României la Eurovision: „Juriul nu a ținut cont de sensibilitățile care există” | AUDIO


Directorul Teleradio Moldova demisionează după scandalul votului acordat României la Eurovision: „Juriul nu a ținut cont de sensibilitățile care există” | AUDIO

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Scandalul punctelor la Eurovision continuă în Republica Moldova. Directorul general al companiei „Teleradio Moldova”, Vlad Țurcanu, a anunțat că demisionează. Decizia vine după controversele privind numărul de puncte acordat de juriul din Republica Moldova României în finala Eurovision. Țara noastră a primit de la juriul de peste Prut numai trei puncte. 

Anunțul privind demisia din fruntea Teleradio Moldova a fost făcut într-o conferință de presă la Chișinău. Teleradio Moldova este instituția publică a audiovizualului din Republica Moldova.

Vlad Țurcanu: „Votul exprimat este responsabilitatea noastră și, în primul rând, a mea în calitate de conducător al instituției”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Decizia mea de a demisiona din funcția de director general al companiei Teleradio-Moldova. Voi transmite o cerere în acest sens, așa cum prevede legea Consiliului de Supraveghere al TRM. Chiar dacă ne-am disociat de deciziile jurului desemnat să noteze prestațiile artistice de la finala Eurovision de la Viena, votul exprimat este responsabilitatea noastră și, în primul rând, a mea în calitate de conducător al instituției”, a declarat luni, 18 mai, Vlad Țurcanu. 

Însă, din partea publicului din Republia Moldova – România a primit punctajul maxim – 12 puncte.

Vlad Țurcanu: „Juriul nu a ținut cont de sensibilitățile care există între Republica Moldova și cei doi vecini ai noștri, România și Ucraina”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Am evitat să dau indicații juriului, membrilor juriului, iar ceea ce s-a întâmplat, un lucru ieșit din comun, grav, din punctul nostru de vedere, a fost că juriul nu a ținut cont de sensibilitățile care există între Republica Moldova și cei doi vecini ai noștri, România și Ucraina. Prin demisia mea vreau să transmit un semnal clar, și anume că relațiile de fraternitate pe care Republica Moldova le are cu România, precum și recunoștința și considerația noastră pentru Ucraina, pentru sacrificiul său zilnic, rămân nealterate”, a fost mesajul directorului demisionar de la Teleradio Moldova.

Controversele continuă în Republica Moldova după finala Eurovision. Sunt dezbateri privind criteriile prin care au fost aleși membri juriului din Republica Moldova.

 


Ultimele stiri
Comisia Europeană alocă 144 de milioane de euro pentru România, Spania și Cipru după pagubele provocate de fenomenele…

Doi militari răniți grav în timpul exploziei de la unitatea militară din Botoșani vor fi transportați în Belgia

Consultări la Cotroceni. Fără AUR în guvern, susține UDMR. Bolojan: „Dacă PSD va fi la guvernare, PNL va…

București: Circulația tramvaielor de pe linia 41 a fost reluată după un blocaj de aproape o oră și…

„Fjord”, noul film al lui Cristian Mungiu cu Sebastian Stan, are premiera la Cannes și intră în cursa…

Ucraina a lansat un atac masiv cu drone asupra Rusiei: infrastructura petrolieră din zona Moscovei, vizată | AUDIO

Fraudă cu fonduri europene destinate tinerilor fermieri, în Dâmbovița. Un consultat a fost arestat preventiv | AUDIO

Angajații de la Guvern, în grevă japoneză. Cer demisia de onoare a Oanei Gheorghiu, pe fondul acuzațiilor de…

Precizări ale medicilor în cazul pacientului cu hantavirus internat la Arad: infecția a fost una cronică, instalată de…

Grevă generală în marile orașe din Italia. Sunt afectate transportul local și feroviar, școlile, sănătatea și administrația publică…