Confidenţialitate


De marţi, se dublează prețul rovinietelor de o zi pentru vehiculele de transport persoane


De marţi, se dublează prețul rovinietelor de o zi pentru vehiculele de transport persoane

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a anunţat că, începând din 4 iulie, se dublează tarifele de utilizare si de trecere pe reţeaua de autostrăzi şi drumuri naţionale din România, denumite roviniete, cu o valabilitate de o zi, de la 2 la 4 euro, inclusiv TVA, pentru vehiculele destinate transportului de persoane, categoria G, cu mai mult de 9 locuri pe scaune şi maximum 23 de locuri.

‘În situaţia în care utilizatorii reţelei rutiere din România nu vor avea posibilitatea achitării rovinietei în intervalul orar menţionat anterior, au posibilitatea de a achita tariful corespunzător până la sfârşitului zilei de 04.07.2017, pentru a evita aplicarea sancţiunii contraventionale’, se arată în comunicat.

Până la stabilirea modalităţii tehnice de interconectare şi a condiţiilor financiare, împreuna cu operatorii de telefonie mobilă din România, emiterea rovinietelor categoria G prin intermediul SMS-ului nu va fi posibilă, potrivit companiei.


Ultimele stiri
România în Direct. Summitul B9: Mai putem plăti Ucraina pentru pacea din Europa?

Salariul mediu, aproape de 6000 de lei. Domeniile în care se câștigă cel mai mult | AUDIO

Nivelul inflaţiei nu este determinat de Guvern, transmite Kelemen Hunor: „este o chestiune regională”

Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare