David Popovici, medalie de aur la Roma

Medalie de aur pentru sportivul român David Popovici. Înotătorul s-a impus în finala probei de 100 de metri liber a concursului Sette Colli de la Roma. David Popovici a terminat primul cursa care s-a ținut la Foro Italico. A oprit cronometrul la 48.10 secunde, cel mai bun timp din toate seriile competiției din acest an.

A fost urmat de italianul Alessandro Miressi, cu 48.26, iar podiumul a fost completat de britanicul Matthew Richards cu 48.28.

Competiția Sette Colli din capitala Italiei are o însemnătate specială pentru David Popovici, fiind locul unde anul trecut a stabilit un nou record mondial la proba de 100 de metri liber.

Pentru înotătorul român urmează duminică calificările în proba de 200 de metri liber, fiind ulltima verificare până la Mondialele de natație care au loc în Japonia în luna iulie.

Un alt sportiv român, Andrei Anghel, a scos de asemenea un rezultat bun la Roma. A ieșit pe locul trei la proba 50 de metri spate. Și pentru Anghel a fost un test, el fiind celălalt înotător care va reprezenta România la Mondiale.