Înotătorul David Popovici s-a întors în țară după participarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Pe aeroport a fost așteptat de mai mulți susținători, printre care și colegii de la liceu.

“Congratulations, David Popovici!” a fost mesajul cu care a fost întâmpinat pe un poster imens realizat de elevii de la Liceul “George Coșbuc”.

O altă surpriză a fost reprezentată de prezența formației Subcarpați, trupa favorită de muzică a lui David Popovici.

Înotătorul de 16 ani spune că după Jocurile Olimpice ia puțin timp pe care îl va petrece cu familia înainte de a reveni la antrenamente.

”M-am detașat complet de ce înseamnă mesaje pe social-media pentru că au venit cu miile și vă mulțumesc tuturor celor care mi-ați dat un mesaj de susținere sau pentru felicitări, poate în următoarele zile voi răspunde la cât mai multe”.

La Tokyo David Popovici s-a clasat pe locul patru în finala de la 200 m liber, la două sutimi de medalia de bronz, pe locul şapte în finala de la 100 m liber, unde câștigătorul a stabilit un nou record olimpic, în timp ce la 50 m liber nu s-a calificat în semifinale.

Următoarea competiţie importantă la care va participa David Popovici este Campionatul European de seniori în bazin scurt (25 m), care va avea loc în luna noiembrie.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.