Daniel Natea, aur la Openul European de judo de la București

Daniel Natea a câștigat medalia de aur  după l-a învins prin ippon pe azerul Ushangi Kokauri la categoria + 100 kg a Openului European de judo de la București.

Anul trecut, judokanul a obținut medalia de aur și la Openul European de la Praga. Fiind clasat pe locul șase în ierarhia mondială a categoriei +100 kg, Daniel Natea s-a calificat în premieră la Jocurile Olimpice de vară din 2016,dar s-a oprit în optimi

La această ediție a Openului European de judo de la București, România a cucerit 2 medalii de aur, prin Daniel Natea și Monica Ungureanu (la 48 kg) și una de bronz prin Cristian Bodîrlău, ocupând locul 3 în clasamentul pe medalii după Franța 4-2-3 și Ucraina 2-1-3.

La competiție au participat 376 de judoka din 29 de țări, 244 la masculin și 132 la feminin. România a participat cu 52 de sportivi, 34 la masculin și 18 la feminin, la Openul European de judo de la București, găzduit în acest weekend de Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu”.