Confidenţialitate


Dan Savenco, antrenor pentru copii la un club sportiv din Capitală: Școala trebuie să fie pe primul loc. Sportul este de scurtă durată și nu toată lumea este făcută pentru sportul de performanță | VIDEO


Dan Savenco, antrenor pentru copii la un club sportiv din Capitală: Școala trebuie să fie pe primul loc. Sportul este de scurtă durată și nu toată lumea este făcută pentru sportul de performanță | VIDEO

Dan Savenco, antrenor pentru copii în cadrul unui club sportiv din București și fost campion la handbal a fost invitatul lui Marcel Bartic în emisiunea „Academia Europa FM”. Mai fac copiii sport, este întrebarea emisiunii de luni seara. „Încep de la o vârstă foarte fragedă, ceea ce este îmbucurător, doar că, așa cum ați spus un pic mai devreme, problema rămâne la săli, la unde se pot antrena și când se pot antrena”, a explicat Dan Savenco la Europa FM. Antrenorul atrage atenția asupra învățăturii, însă: „Școala trebuie să fie pe primul loc. Sportul, după cum știm foarte bine, este de scurtă durată și nu toată lumea este făcută pentru sportul de performanță”.

Dan Savenco: „La clubul la care antrenez și pe care îl coordonez ne bucurăm că avem această posibilitate și reușim să avem cât mai mulți copii”

Marcel Bartic: Mai fac copiii sport?

Dan Savenco: „Da, în acest moment chiar ne bucurăm că sunt foarte mulți copii care își doresc să facă sport. Încep de la o vârstă foarte fragedă, ceea ce este îmbucurător, doar că, așa cum ați spus un pic mai devreme, problema rămâne la săli, la unde se pot antrena și când se pot antrena, pentru că știm foarte bine trebuie să emargă și la școală, este o problemă cu orarul și nu prea se găsesc modalități de a ne antrena. Dar în acest moment, la clubul la care antrenez și pe care îl coordonez ne bucurăm că avem această posibilitate și reușim să avem cât mai mulți copii”.

Dan Savenco: „Școala trebuie să fie pe primul loc. Sportul, după cum știm foarte bine, este de scurtă durată”

Dan Savenco: „În primul rând, școala trebuie să fie pe primul loc. Sportul, după cum știm foarte bine, este de scurtă durată și nu toată lumea este făcută pentru sportul de performanță. De aceea, și eu în momentul de față am mers la școală, am vorbit cu diriginții copiilor – pentru că sunt destul de multe situații în care este nevoie și de implicarea antrenorilor pentru a putea da rezultate mai bune la școală. Pentru că trebuie să găsim o cale de mijloc”.

Dan Savenco: „Observ că sunt destul de multe proiecte prin care se promovează activitatea prin parcuri, să se facă cât mai mult sport, dar general, nu pe o anumită disciplină sportivă”

Marcel Bartic: Cum anume susține statul român participarea copiilor la activități sportive? Și nu mă refer doar la obținerea de performanță, ci să-i obișnuiești să aibă o viață sănătoasă, să facă un pic de mișcare, să fie un pic mai sigur pe ei.

Dan Savenco: „Depinde de club, depinde de situație. Bucureștiul fiind Capitală, se găsesc destul de multe modalități prin care să aduci copiii către sport. Cu partea politică nu am legătură, nu am fost implicat și nu știu despre ce este vorba, dar observ că sunt destul de multe proiecte prin care se promovează activitatea prin parcuri, să se facă cât mai mult sport, dar general, nu pe o anumită disciplină sportivă”.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Care este secretul copiilor olimpici? Flavian Georgescu, profesor de matematică explică | AUDIO


Ultimele stiri
Constanța: Protest al angajaților CT Bus și al altor constănțeni în fața primăriei, în ziua aprobării unor taxe…

Sibiu: Incident la un hotel din municipiu. Tavanul de deasupra unei piscine s-a prăbușit peste persoanele aflate în…

Ce tradiții mai respectă de Crăciun unii bucureșteni și ce e cel mai important pentru ei în această…

Programa la Limba și literatura română pentru clasa a IX-a a fost revizuită și prezentată la Ministerul Educației.…

Vrancea: Accident rutier pe A7, la mai puțin de două ore de la deschiderea circulației pe tronsonul Focșani-Adjud.…

Radu Miruță și Irineu Darău au depus jurămintele de învestitură în funcțiile de ministru al Apărării, respectiv ministru…

ANM: Ninsori la Bucureşti, în Noaptea de Ajun; stratul de zăpadă estimat este de 3…6 cm,temporar ninsoarea va…

Regatul Unit: Anul 2025, pe cale să doboare recordul de căldură

MApN: Noi atacuri cu drone în Ucraina, lângă România | A fost emis mesaj RO-ALERT | AUDIO

Comitetul pentru analiza legilor Justiţiei se reuneşte marţi, la Palatul Victoria