Confidenţialitate


Cutremur cu magnitudinea de 4,2 pe scara Richter în Vrancea


Cutremur cu magnitudinea de 4,2 pe scara Richter în Vrancea

Un cutremur cu magnitudinea 4,2 pe scara Richter s-a înregistrat, miercuri, la ora 11.52, în zona seismică Vrancea, potrivit Institutului Naţional pentru Fizica Pământului (INFP).

Seismul a avut loc la o adâncime de 127,5 kilometri.

Cutremurul de miercuri este cel mai puternic de la începutul anului, un alt seism înregistrându-se pe 5 ianuarie 2017, tot în zona seismică Vrancea, dar cu o magnitudine de 4,1 pe scara Richter.

Marţi, un alt cutremur, de data aceasta cu o magnitudine de 3,3 pe scara Richter, a avut loc în judeţul Buzău, la o adâncime de 128 de kilometri.

La finele anului 2016, mai exact pe 28 decembrie 2016, a avut loc în judeţul Vrancea un cutremur cu magnitudinea de 5,3 pe scara Richter, acesta fiind cel mai puternic din ultimele luni.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”