Cupa Mondială: Belgia – Japonia, 3-2

Belgia și Japonia au oferit un nou meci memorabil la Cupa Mondială.

Niponii au fost la un pas de surpriză, au condus cu 2-0, după 0-0 la pauză, dar au cedat în cele din urmă cu 2-3.

Haraguchi și Inui au marcat în interval de 5 minute în debutul reprizei secunde a optimii de finală considerate cea mai dezechilibrată.

Belgienii au sporit presiunea. Vertonghen a marcat un gol norocos în minutul 69, Fellaini a egalat 6 minute mai târziu iar Chadli a evitat prelungirile în minutul 94, culmea, după un contra atac. De menționat că ultimii doi marcatori au fost introduși la 0-2 de selecționerul spaniol Roberto Martinez.

Belgia va înfrunta în continuare Brazilia, care a trecut cu 2-0 de Mexic. Neymar a fost omul meciului: a marcat în minutul 51 și a pasat decisiv pentru Firmino spre finalul partidei. Portarul Ochoa a limitat proporțiile scorului cu câteva parade spectaculoase iar coechipierii săi nu și-au creat nici o ocazie cu adevărat importantă de a marca.

Marţi, se va stabili și ultimul sfert de finală al Cupei Mondiale. De la ora 17.00, Elveția va întâlni Suedia, iar de la 21.00, se dispută Anglia – Columbia, câștigătoarele urmând să fie adversare.