CSU Craiova – FCSB: 0-1 în Liga 1

FCSB a învins-o cu 1-0 în deplasare pe CS Universitatea Craiova, în etapa a 5-a a play-off-ului Ligii 1 și s-a detașat la două puncte în fața rivalei la titlu FC Viitorul, în fruntea clasamentului.
Golul meciului de la Drobeta Turnu Severin a fost marcat de Gnohere, în minutul 73, cu o lovitură de cap de la 3 metri, după un corner executat de Tănase și o recentrare a lui Momcilovici. În minutul 34, Andrei Ivan a fost lovit cu cotul în ceafă de Mihai Bălașa într-un duel aerian și a căzut pe gazon, iar portarul stelist Florin Niță a intervenit imediat și l-a ajutat pe adversarul său să nu își înghită limbă. Atacantul oltenilor a primit îngrijiri medicale mai multe minute, după care și-a revenit și a refuzat să plece cu ambulanța.
Tot duminică, FC Viitorul a terminat la egalitate în deplasare, 0-0, cu CFR Cluj. Etapa a 5-a se va termina luni, cu partidele ChiajnaGaz Metan în play-out, de la ora 18:00, iar de la 20:30, în play-off, campioana Astra Giurgiu o primește pe Dinamo.