CSM București a învins-o pe Ferencvaros în Liga Campionilor

Handbalistele campioane ale Europei de la CSM București le-au învins cu 30-25 pe unguroaicele de la Ferencvaros Budapesta, în prima manșă a sferturilor de finală din Champions League.

Meciul s-a jucat la Sala Polivalentă, cu peste 5.000 de suporteri în tribune, iar returul se va disputa sâmbăta viitoare, înainte de Paști, la Budapesta.

Cele mai bune marcatoare a CSM-ului au fost Isabelle Gullden cu 10 goluri și Carmen Martin cu 7 reușite, iar la formația maghiară Kovacsics a punctat de 11 ori. Partida de vineri a reprezentat și debutul pe banca formației bucureștene a antrenorului suedez Per Johansson, care l-a înlocuit pe Aurelian Roșca pană la finalul sezonului, după care gruparea va fi preluată de daneza Helle Thomsen.

În manșa retur, care va avea loc la 15 aprilie de la ora 17.45 ora României, CSM va trebui să nu piardă la mai mult de 5 goluri. Câștigătoarea din dubla manșă se va califica la Turneul Final Four, găzduit tot de capitala Ungariei, la 6 și 7 mai.

În celelalte sferturi de finală ale Ligii Campionilor se joacă următoarele meciuri: FC Midtjylland – HC Vardar, Metz Handball – ETO Gyor și Buducnost Podgorica – Larvik.