CS “U” Craiova a învins-o cu 2-1 pe FC Botoşani şi luptă pentru Europa League

CS “U” Craiova a învins-o cu  2-1 pe FC Botoşani şi a trecut pe primul loc în play-out, după ultimul meci al etapei a 4-a.

Moldovenii au deschis scorul prin Ngadeu Ngadjui în minutul 31, oltenii au egalat în minutul 54 prin golul lui Stephane Acka şi victoria a adus-o Herghelegiu în minutul 90. Trebuie menţionat că gruparea din Bănie a jucatîn inferioritate numerică din minutul 39, după ce Izvoranu a primit al doilea cartonaş galben.

CS “U” Craiova are acum 25 de puncte – cu două mai mult ca CSMS Iaşi, care a remizat miercuri, 1-1 cu Chiajna. Pe locurile al 3-lea şi al 4-lea sunt CFR Cluj şi FC Voluntari, cu câte 19 puncte.

Amintim, fiindcă Dinamo şi ASA Târgu Mureş nu pot participa în competiţiile continentale, ocupanta primului loc din play-out ar putea evolua la finalul sezonului în preliminariile Europa League.