Cristian Tudor Popescu despre meciul Simonei Halep: A fost o experienţă aproape religioasă – AUDIO

Cristian Tudor Popescu: “Simona este acum o altă jucătoare din punct de vedere mental.”

Cea mai bună jucătoare română de tenis a momentului s-a calificat, ieri, în penultima faza a celui de-al doilea Grand Slam al anului, după ce a învins-o într-un meci extrem de spectaculos pe ucraineanca Elina Svitolina.

Ea a pierdut primul set cu 3-6 și a fost condusă cu 5-1 în cel de-al doilea, însă a revenit aproape incredibil, câștigând șase game-uri la rând și apoi a luat la tie-break setul secund, 7-6 (6).

În decisiv, adversara ei a cedat fizic și nu a mai putut face nimic, fiind surclasată scurt, cu 6-0, după numai 23 de minute.

Meciul a durat două ore și 10 minute.

Simona Halep o va înfrunta pentru un loc în finală pe Karolina Pliskova din Cehia care a devansat-o tot miercuri  pe franțuzoaica Carloline Garcia.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.