Confidenţialitate


Înmulțire a cazurilor de Covid în România: Autoritățile recomandă masca de protecție în spații închise și în transportul public | AUDIO


Înmulțire a cazurilor de Covid în România: Autoritățile recomandă masca de protecție în spații închise și în transportul public | AUDIO

Crește ușor numărul de cazuri noi de coronavirus, dar și a ratei de pozitivare a testelor pentru infecţia cu SARS-CoV-2, spune secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Adriana Pistol.

Autoritățile au raportat marți 5.140 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV- 2, cu 2.904 mai multe față de ziua anterioară. Adriana Pistol, secretar de stat în Ministerul Sănătății, a recomandat purtarea măştii de protecţie în continuare, mai ales în mijloacele de transport în comun, dar şi în interior, unde sunt mai multe persoane:

„Insistăm în continuare că masca încă reprezintă un mijloc de protecție important și de aceea am atras atenția întregii populații asupra nevoii de a purta mască. Nu trebuie să fie obligatorie, trebuie să facem acest lucru pentru că considerăm că ne protejăm pe noi înșine și pentru că considerăm că îi protejăm pe ceilalți.”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Întrebată dacă ne putem aștepta la un val 6 al pandemiei de Coronavirus, medicul Adriana Pistol a spus că este prematur să vorbim despre acest lucru:

„Este prematur să vorbim despre apariția unui val 6, acest lucru îl vom putea previziona probabil spre toamna acestui an, rămâne de văzut.”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Secretarul de stat a tras un semnal de alarmă în ceea ce privește scăderea numărului persoanelor care se vaccinează împotriva COVID. Deocamdată, autoritățile române nu se gândesc să recomande a patra doză de vaccin:

„După cum știți, a 4-a doză este recomandată în alte state, la noi nu am considerat până în prezent oportun să o recomandăm, dar sigur că dacă există persoane doritoare o vom lua în calcul și sigur că le vom da această oportunitate.”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Foto: Inquam Photos / Alberto Groşescu


Ultimele stiri
Obiceiuri de Crăciun în Muntenia. Brezaia și jocul ursului

Obiceiuri de Crăciun, în Moldova. Îmblânzirea anului ce vine și a „Urșilor de la Comănești”. Alungarea duhurilor rele…

Obiceiuri de Crăciun, în Crișana. Prin ce se deosebește Turca din Bihor față de cea din alte zone…

Obiceiuri de Crăciun, în Oltenia. Ce presupun Viflaimul din Dolj, Vasilca și scormonitul în foc | AUDIO

24 decembrie, Ajunul Crăciunului. Colindatul și alte obiceiuri la români

Constanța: Protest al angajaților CT Bus și al altor constănțeni în fața primăriei, în ziua aprobării unor taxe…

Sibiu: Incident la un hotel din municipiu. Tavanul de deasupra unei piscine s-a prăbușit peste persoanele aflate în…

Ce tradiții mai respectă de Crăciun unii bucureșteni și ce e cel mai important pentru ei în această…

Programa la Limba și literatura română pentru clasa a IX-a a fost revizuită și prezentată la Ministerul Educației.…

Vrancea: Accident rutier pe A7, la mai puțin de două ore de la deschiderea circulației pe tronsonul Focșani-Adjud.…