Confidenţialitate


Creșterea cursului euro în ultimele 3 zile, resimțită de români: „De la abonamentul la telefon până la chirii, toate vor crește” | AUDIO


Creșterea cursului euro în ultimele 3 zile, resimțită de români: „De la abonamentul la telefon până la chirii, toate vor crește” | AUDIO

Deprecierea leului în cursul euro este resimțită deja în doar câteva zile direct în buzunarele românilor. Cursul oficial de ieri, comunicat de Banca Națională Română, a ajuns la 5 lei și 9 bani.

Românii spun că deja resimt devalorizarea monedei naționale: plătesc mai mult pe chirii și rate, chiar și pe mașini sau apartamente.

Colegul nostru, Ștefan Ciucă, a aflat de la bucureșteni ce efecte au resimțit:

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Reprezentanții mărcilor auto tocmai ne-au spus că numai din devalorizarea ultimelor două zile sunt clienți care au pierdut și între 3000 și 5000 de lei la mașini. Și unii deja nu mai așteaptă programul Rabla, pentru că dacă mai pierd încă 1000-2000 de euro în câteva zile, mai bine își cumpără mașina așa, fără programul Rabla”.

Reporter: Deci, deja se simt efectele în buzunar.

„Deja se simt efectele în buzunar de ieri, de azi”.

O tânără a trebuit să dea pentru cumpărarea unui apartament un avans cu câteva sute de euro mai mare decât era prevăzut

„Deși e o creștere mică acum, bănuiesc că nu o să se oprească și vedem. Mai ales că nu e deloc convenabilă sau ușoară. N-am făcut nicio cumpărătură încă, nu pot să zic că am experimentat, dar nu mă aștept să fie foarte plăcut. Este o problemă cu oamenii care plătesc chiriile în euro. Spre exemplu, eu plătesc chiria în euro și o să se simtă mai tare la buzunar. Mai am o prietenă care se înțelesese să cumpere un apartament și avansul pe care trebuia să-l dea era 3.700 de euro. După turul I de săptămâna trecută, trebuie să dea 4.500 de euro”.

„La mine nu se simte, nu am credite. Chiria, din fericire, o dau în lei, dar cel mai probabil, în câteva luni, cel mai probabi nu va rămâne la 5,13 și se va vedea. It is what it is”.

„De la abonamentul la telefon până la chirii, toate sunt negociate în euro. Practic, de la cel mai mic cost până la cel mai important cost din viața noastră, toate vor crește”.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Rate în creștere în următoarea perioadă. Indicele ROBOR la trei luni a urcat la 7,25%, cel mai ridicat nivel din 2025 | AUDIO


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…