Confidenţialitate


Crește bilanțul victimelor în urma atacului armat din Olanda


Crește bilanțul victimelor în urma atacului armat din Olanda

Cel puțin trei persoane au murit în urma atacului armat produs luni în orașul olandez Utrecht, conform celui mai recent bilanț anunțat de autoritățile olandeze.

Într-un mesaj postat pe Twitter, autoritățile olandeze au anunțat că l-a identificat pe presupusul autor al atacului, conform Sky News.

Este vorba de un bărbat de origine turcă în vârstă de 37 de ani, pe nume Gokman Tanis.

De asemenea, a fost publicată și o imagine a atacatorului care pare să fie luată cu ajutorul camerelor de luat vederi din tranvai.

Incidentul s-a petrecut luni dimineață, în jurul ori locale 10:45 (ora României, 11:45), în zona Oktoberplein din Utrecht.

Mai multe elicoptere de urgență au fost trimise în zonă, a anunțat poliția, fără însă să precizeze câte persoane au fost transportate la spital.

Circulația tramvaielor a fost oprită în tot orașul în urma acestui incident, au anunțat autoritățile locale, potrivit BBC News.

Poliția a transmis pe Twitter că “este luată în calcul o posibilă motivație teroristă” în acest caz.

Potrivit cotidianului AD (Algemeen Dagblad), o femeie a fost împușcată în piept, iar trei victime au fost resuscitate.


Ultimele stiri
România în Direct. Summitul B9: Mai putem plăti Ucraina pentru pacea din Europa?

Salariul mediu, aproape de 6000 de lei. Domeniile în care se câștigă cel mai mult | AUDIO

Nivelul inflaţiei nu este determinat de Guvern, transmite Kelemen Hunor: „este o chestiune regională”

Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare