Au început consultările de la Cotroceni cu liderii coaliției de guvernare, pe tema crizei politice | VIDEO
Sursa foto: Inquam Photos / George Călin
Liderii coaliţiei de guvernare merg astăzi la Palatul Cotroceni, acolo unde preşedintele Nicuşor Dan i-a invitat la consultări pe tema crizei politice. Discuțiile au loc după ce luni seară 97,7% dintre membrii PSD au votat să îi retragă sprijinul prim-ministrului liberal Ilie Bolojan.
UPDATE 09:00. Au început consultările președintelui cu PSD
Delegația social-democraților este formată din președintele PSD, Sorin Grindeanu, secretarul general al PSD, Claudiu Manda, și viceprim-ministrul Marian Neacșu.
Știre inițială
Primii care vor veni la discuții sunt social-democrații, la ora 09:00. Vor fi urmați de liberali, la ora 10:30. UDMR va veni la Cotroceni la ora 15:00, la ora 16:30 sunt programate consultările cu Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale, iar la ora 18:30 cele cu USR, conform calendaruuli transmis de Administrația Prezidențială.
Preşedintele PNL, premierul Ilie Bolojan, a declarat marţi că va merge la consultările de la Palatul Cotroceni având ca mandat rezoluţia adoptată de conducerea liberală, în care se arată sprijinul ferm pentru continuarea guvernării sub conducerea sa şi pentru finalizarea reformelor asumate. Liberalii au avertizat că, dacă PSD va trece de la declaraţii la declanşarea efectivă a unei crize politice, partidul nu va mai face parte dintr-o coaliţie cu această formaţiune politică.
Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a spus la Radio România Actualităţi că la consultările de miercuri de la Palatul Cotroceni îi va spune preşedintelui Nicuşor Dan că social-democraţii nu îl mai susţin pe Ilie Bolojan pentru funcţia de premier şi că aceştia doresc să continue într-o coaliţie proeuropeană, dacă se poate.
Preşedintele USR, Dominic Fritz, a anunţat că parlamentarii partidului, reuniţi marţi în şedinţă, au decis în unanimitate să susţină rămânerea în Guvern, chiar dacă PSD „dezertează”.





