Columbia – Japonia: 1-2 la Cupa Mondială

Mare surpriză la Cupa Mondială: Japonia a învins cu 2-1 Columbia.

În primul meci al Grupei H, jucal la Saransk, niponii au deschis scorul din penalty prin Shinji Kagawa, în minutul 6, după un henț în careu al lui Carlos Sanchez, care a primit și cartonaș roșu.

Juan Quintero a egalat în minutul 39, dintr-o lovitură liberă la care a șutat mingea pe sub zid și l-a surprins pe portarul japonez.

Victoria asiaticilor a fost adusă în minutul 73 de Osako, acesta reluând cu capul în plasă mingea șutată din corner.

De menționat că marcatorii niponilor sunt legitimați în Germania: Kagawa la Borussia Dortmund și Osako la FC Koln.

Columbia ocupă locul al 16-lea în clasamentul FIFA, iar Japonia este a 61-a.

Din minutul 59, la sud-americani a intrat fostul golgeter al Cupei Mondiale din 2014, James Rodriguez – mijlocașul lui Bayern Munchen.

Tot marți, în al 2-lea meci al Grupei H, Polonia joacă la ora 18:00 cu Senegal, la Moscova, iar de la ora 21:00, în Grupa A, Rusia întâlnește Egiptul la Sankt-Petersburg.