Ciprian Tătărușanu s-a accidentat la AC Fiorentina

O veste proastă și două bune pentru selecționerul “tricolorilor” Cristoph Daum înaintea debutului la echipa națională, la meciul cu Muntenegru. Portarul Ciprian Tătărușanu s-a accidentat destul de serios duminică seară, la întâlnirea Fiorentinei cu Chievo, din Serie A. El s-a ciocnit în minutul 31 cu un adversar, a rămas pe gazon, dar peste câteva minute a cerut să fie schimbat fiindcă acuza amețeli. Medicii anunță deocamdată că ar avea un traumatism cranian care necesită investigații atente.

Astfel, în poarta României va fi cel mai probabil Silviu Lung Jr. iar Tătărușanu ar putea fi înlocuit de stelistul Florin Niță.

Tot duminică însă, doi atacanți din lotul convocat au marcat. Bogdan Stancu a înscris golul de 2-2 la Genclerbirligi, în meciul contra lui Osmanlispor, pentru care Raul Rusescu a dat și el o pasă decisivă.

Deasemenea, Claudiu Keșeru a punctat și el în Bulgaria la Ludogoreț, care a remizat tot 2-2 cu Lokomotiv Plovdiv. Stancu și Keșeru vor veni în țară pentru partida cu Muntenegru, care se va juca la 4 septembrie, pe “Cluj Arena”, în debutul preliminariilor Cupei Mondiale din 2018.