Confidenţialitate


China desființează Ministerul Căilor Ferate


De acum, serviciile Ministerului care nu va mai funcționa vor fi preluate de Ministerul Transporturilor.

Dezvoltarea rețelei feroviare a avut de suferit în ultimii ani din cauza mai multor scandaluri, printre care și unul de corupție în care este implicat fostul ministru al căilor ferate.

Eliminat din Partidul Comunist, acesta este acuzat că ar fi deturnat 4 la sută din valoarea contractelor pe care le-a semnat.

Decizia care vizează desființarea Ministerului este o urmare și a coliziunii a două trenuri de mare viteză, care a avut loc în iulie 2011 și în care au murit 40 de persoane. Accidentul a adus mari deservicii industriei feroviare chineze și pe piețele externe.

În ceea ce privește schimbările anunțate, o Administraţie de Stat a Căilor Ferate va fi responsabilă de funcţionarea administrativă a fostului minister, de standardele tehnice feroviare, de securitatea reţelei şi de controlul calităţii.


Ultimele stiri
DEȘTEPTAREA: De ce păstrăm obiecte inutile? Psihologii explică cele trei tipare emoționale din spatele acumulării de lucruri

Un adolescent de 16 ani din Gorj și-a pierdut viața într-un accident de circulație. Șoferul mașinii abia își…

România discută un protocol cu Ucraina pentru evitarea incidentelor precum explozia dronei maritime din Portul Constanţa | AUDIO

Pasagerii care călătoresc cu avionul în UE vor avea mai multe drepturi. Normele nu au mai fost actualizate…

Litoralul rămâne destinația preferată a românilor? Cum sunt alese destinațiile de vară în anul 2026

Procurorii au pus sechestru pe bunurile materiale ale lui Viorel Pașca, precum și pe patrimoniul Asociației Dumbrava, cu…

Opt persoane împușcate în New York de Ziua Națională a Statelor Unite. Printre victime se numără patru copii…

Premierul Peter Magyar propune ca parlamentarii să nu poată rămâne mai mult de 12 ani în legislativul ţării.…

Prima ediție a Târgului Micilor și Marilor Producători din Arad. Vizitatorii au fost întâmpinați cu lubeniță, roșii de…

Preşedintele Nicuşor Dan va participa la Summitul NATO de la Ankara. Şefi de stat şi delegaţii din 32…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează