Chiajna – “U” Craiova: 1-3 în Liga 1

Universitatea Craiova a învins-o cu 3-1 în deplasare pe Concordia Chiajna și s-a apropiat din nou de podiumul Ligii 1.

Pentru olteni au marcat de Elvir Koljic din penalty, Bărbuț și Cicaldau, tot dintr-o lovitură de la 11 metri, iar onoarea ilfovenilor a fost salvată de Ropotan. Toate golurile s-au înscris în primele 40 de minute.

Craiova se află acum la un punct de locul al 3-lea, ocupat de Viitorul și la 7 de lidera CFR Cluj.

Chiajna a ajuns la a treia înfrângere la rând cu Dorinel Munteanu pe banca tehnică și este penultima în clasament, cu doar 17 puncte, la egalitate de cu Dunărea Călărași, care a pierdut tot joi seară: 1-2 acasă cu Astra. Golurile giurgiuvenilor au fost marcate de Mrzljak și Julien Begue, iar pentru gazde a punctat Mediop Ndiaye.

Astra stă pe poziția a 7-a, la 3 puncte de ultimul loc de play-off, ocupat de Gaz Metan Mediaș.

În fine, derby-ul Moldovei, dintre FC Botoșani și Poli Iași a fost câștigat de ieșeni cu 2-1, în deplasare. George Miron a deschis scorul încă din minutul 6 pentru botoșăneni, dar formația antrenată de Liviu Ciobotariu a revenit înaintea pauzei, prin Platini și Dylan Flores.

Vineri va fi pauză în Liga 1, iar etapa a 19-a va începe sâmbătă, cu meciurile: HermannstadtDinamo și CFR ClujGaz Metan.

Derby-ul rundei, FCSBFC Viitorul, se joacă duminică de la ora 20:00.