Chelsea Londra, prima finalista a Ligii Campionilor

Invingatoare 1 la 0 in prima mansa din penultimul act, formatia londoneza a fost condusa cu 2-1 la pauza pe Nou Camp, dupa ce catalanii au punctat prin Busquets si Iniesta. John Terry a vazut cartonasul rosu in minutul 37, dupa ce l-a lovit cu genunchiul in spate pe Alexis Sanchez, dar chiar si asa Chelsea a reusit sa reduca din diferenta, cu ajutorul lui Ramires.

Repriza secunda a fost una nebuna – Messi a ratat un penalty in minutul 49, in conditiile in care englezii se aparau cu toata echipa in propriul careu. Barca a mai avut o bara si un gol anulat pe motiv de ofsaid, insa Fernando Torres a rezolvat in cele din urma calificarea londonezilor, marcind in minutul 90.

Aflata la a doua prezenta in finala Champions League, Chelsea va juca pentru trofeu cu invingatoarea dublei dintre Real Madrid si Bayern Munchen, care se intilnesc miercurii pe Santiago Bernabeu dupa ce germanii au cistigat in tur cu 2 la 1.