Chelsea Londra a castigat Europa League

Chelsea Londra a intrat in istoria fotbalului: a castigat Europa League invingand-o cu 2-1 pe Benfica Lisabona in finala, detinand in acelasi timp si trofeul Ligii Campionilor. In partida jucata la Amsterdam scorul a fost deschis de Torres in minutul 60, Cardozo a egalat dupa 8 minute dintr-un penalty dupa un hent in careu, iar englezii s-au printr-o lovitura de cap perfecta a lui Ivanovici in penultimul minut de prelungiri. Ar mai fi de remarcat si faptul ca antenorul lui Chelsea – Rafa Benitez nu a facut nicio schimbare tot meciul, iar trofeul a fost ridicat la final de John Terry, capitanul care n-a jucat din cauza unei accidentari, ratand a doua finala la rand dupa cea de anul trecut a Ligii Campionilor, cand a fost suspendat. La plusuri poate fi trecut si arbitrajul perfect al brigazi germane conduse de Bjorn Kuipers. Chelsea va detine ambele trofee continentale pentru 10 zile: pe 25 mai noua castigatoare a Champions League urmand sa fie aleasa dintre doua formatii germane – Bayern Munchen si Borusia Dortmund. Londonezii s-au multumit cu mandria si satisfacerea orgoliului patronului Roman Abramovici pentru ca premiul de la UEFA pentru Europa League este de doar 5 milioane de euro, o jumatate de salariu anual al unei vedete din lot.

De partea cealalta portughezii de la Benfica ar putea intra in istorie prin ghinion. N-au mai castigat o cupa europeana de 51 de ani si ultima lor finala au jucat-o acum 23 de ani. Din 31 de meciuri cu grupari engleze in competitiile internationale, formatia din Lisabona a pierdut 16. Ultima echipa lusitana care a cucerit ambele cupe continentale este marea ei rivala: FC Porto, cand il avea pe banca pe Jose Mourinho.