CFR Cluj și FCSB au pierdut în Europa League

Campioana României, CFR Cluj s-a făcut de râs în prima manșă a play-off-ului Europa League – a fost învinsă în deplasare de luxemburghezii de la F91 Dudelange, scor 2-0.

Pe stadionul “Josy Barthel”, campioana Luxemburgului a deschis scorul prin David Turpel în minutul 67 și au mai punctat odată prin Danel Sinani în minutul 80, din lovitură liberă, după două erori ale defensivei ardelene.

Dudelange a bifat astfel prima victorie a unei grupări din Ducatul de Luxemburg în fața unei echipe românești în cupele europene și este acum aproape de o calificare în premieră a unei formații din această țară în grupele unei competiții continentale.

În turul al 3-lea preliminar, aceiași formație a eliminat-o pe Legia Varșovia, iar manșa secundă cu CFR se va juca la Cluj joia viitoare.

Tot aseară, vicecampioană Ligii1, FCSB a pierdut și ea, cu 1-3, în deplasare la Rapid Viena.

Pe Weststadion, golurile austriecilor au fost marcate de Christoph Knasmullner în minutul 4, Mario Sonnleitner în minutul 40 și Stefan Schwab în minutul 49, iar reușita roș-albaștrilor a fost semnată de Harlem Gnohere, în minutul 47.

Gazdele au rămas în 10 din minutul 84, când Berisha l-a faultat pe Teixeira și a primit al 2-lea cartonaș galben.

În superioritate, FCSB a început să forțeze și ratat 3 ocazii enorme, prin Rusescu, Coman și Benzar.

Antrenorul Nicolae Dică a surprins titularizandu-i pe fundașul Alexandru Stan și mijlocașul Mihai Roman, abia transferați, iar la adversari, atacantul român Andrei Ivan a intrat dn minutul 68.

Returul FCSBRapid Viena se va juca tot joia viitoare, pe Arena Națională.