CFR Cluj si FC Vaslui au fost neinvinse in preliminariile Ligii Campionilor

CFR Cluj si FC Vaslui a debutat ‘cu dreptul’ in preliminariile Champions League. Campionii Romaniei i-au invins cu 1-0 pe teren propriu pe cehii de la Slovan Liberec iar vicecampionii moldoveni au scos un egal pretios 1-1 la Istanbul cu Fenerbahce. La Cluj, golul victoriei a fost inscris dintr-o lovitura de la 11 metri transformata de Cadu, dupa ce Kapetanos a cazut in careu, tras de tricou de un adversar. Ardelenii puteau sa se detaseze in prelungiri, cand Valente a scapat singur spre poarta, dar goal-keeperul lui Liberec a respins la limita.

La Istanbul, in fata a peste 40.000 de suporteri turci fanatici, FC Vaslui a aratat un joc bun si o buna parte din prima repriza au dominat, creindu-si si mai multe ocazii decat gazdele. Scorul a fost dechis de Liviu Antal cu un sut plasat langa bara in minutul 75, iar Fenerbahce a egalat in minutul 90 cupa o lovitura de cap a lui Bekir.