CFR Cluj revine de la Sevilla, acuzând arbitrii pentru eliminarea din Europa League (AUDIO)

O decizie controversată de arbitraj a eliminat-o aseară pe CFR Cluj din Europa League.

Campioana României a remizat, 0-0, cu FC Sevilla, în a 2-a mașa a 16-imilor, după 1-1 în tur, însă a avut un gol anulat cu trei minute înaintea finalului.

În minutul 87 al meciului de la Sevilla, Păun a șutat surprinzător de la 25 de metri, iar portarul andaluzilor a scapăt mingea în poartă.

La intervenția arbitrilor video, centralul a anulat însă golul, fără să mai vadă și el faza pe ecranul VAR, pentru un henț al lui Traore înainte de a-i pasa decisiv lui Păun.

Antrenorul Dan Petrescu a venit foarte furios la conferința de presă și a lovit masa cu regulamentul FIFA pentru astfel de faze:

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

CFR Cluj rămâne cu performanța de a nu fi primit gol stadionul Ramon Sanchez Pizjuan, acolo unde Sevilla marcase în fiecare dintre ultimele sale 14 meciuri.

Amintim, gruparea spaniolă este cea mai titrată din Europa League în ultimii 15 ani, în care a cucerit de cinci ori trofeul continental.

Evoluția de aseară a ibericilor i-a înfuriat însă pe fanii lor, care au cerut demisia antenorului Julen Lopetegui.