CFR Cluj – Lazio Roma: 2-1 în Europa League

CFR Cluj a debutat cu o victorie foarte valoroasă în grupele Europa League: 2-1, acasă, cu Lazio Roma.

Pe stadionul din Gruia, italienii au deschis scorul în minutul 25, după o reluare cu capul a lui Bastos, din corner.

Campioana României a egalat în minutul 40, când Djokovici a fost faultat în careu și Ciprian Deac a transformat lovitura de la 11 metri.

Golul victoriei a fost marcat în minutul 75 de Billel Omrani, care a șutat în transversală, mingea a ricoșat tot la el și apoi a reluat-o cu capul, cu boltă, peste portarul “lazialilor”.

Atacantul francez, care a intrat în partea a 2-a în locul ivorianului Lacina Traore, mai ratase alte câteva ocazii mari.

O evoluție apreciată a avut și portarul Arlauskis, cu mai multe intervenții decisive.

Radu Ștefan n-a făcut parte din lotul lui Lazio Roma pentru această partidă.

În celălalt meci al grupei, Celtic Glasgow și Rennes au remizat, 1-1 pe terenul francezilor, deci CFR Cluj se află acum pe primul loc în ierarhie, după prima rundă din Europa League.