CFR Cluj a invins-o cu 3-0 pe FC Vaslui in derby-ul etapei a 3-a

Campioana Romaniei – CFR Cluj a ‘zdrobit-o’ cu 3-0 pe vicecampioana FC Vaslui in derby-ul etapei a 3-a din Liga Intai. Scorul a fost deschis in minutul 17 din penalty de capitanul Cadu dupa un fault in careu comis de Antal asupra lui Camora. Bastos a bifat apoi ‘dubla’ in minutele 69 si 83, iar pana la final portarul vasluian Dani Coman a mai aparat cateva ocazii ale ardelenilor. Desi au inceput cu o formula ofensiva, moldovenii nu au reusit mai nimic si au incasat si 5 cartonase galbene din partea arbitrului Alexandru Tudor.

La Ploiesti, Petrolul a invins Otelul cu 2-1, toate golurile fiind marcate de jucatori francezi. Pentru gazde a punctat de doua ori Damien Boudjemaa in minutele 19 si 82, reusita oaspetilor fiind semnata de Bruce Inkango. Galatenii au jucat insa in 10 tot meciul. Ljubinkovici l-a faultat in careu in primul minut pe Hamza, care a ratat apoi penalty-ul. Jucatorul Otelului a primit insa cartonas rosu de la arbitrul Cristi Balaj.

In fine, tot sambata, Concordia Chiajna a invins-o cu 1-0 in deplasare pe CS Turnu Severin. Gazdele au jucat in inferioritate din minutul 44 cand Silviu Balace a vazut al 2-lea galben pentru hent, iar in minutul 30 au ratat si o lovitura de la 11 metri prin Olah. Ilfovenii au castigat tot dintr-un penalty, in al 3-lea minut al prelungirilor, transformat de Adrian Popa. Duminica sunt programate alte doua partide: de la ora 19:00 Viitorul Constanta – Astra si de la 21:30 Steaua – ‘U’ Cluj.