Confidenţialitate


Celulă de criză la Ministerul Afacerilor Externe privind conflictul militar Israel-Iran. Trei grupuri de pelerini au ajuns în Egipt | AUDIO


Celulă de criză la Ministerul Afacerilor Externe privind conflictul militar Israel-Iran. Trei grupuri de pelerini au ajuns în Egipt | AUDIO

Celulă de criză la Ministerul Afacerilor Externe. 3 grupuri de români care se aflau în Betleem au reușit să ajungă în Egipt cu sprijinul Ambasadei României la Tel Aviv.

Un grup de 40 de români au aterizat aseară la Sofia, Bulgaria, iar 38 dintre ei au sosit în România în această dimineață, a anunțat azi ministrul Emil Hurezeanu.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

 

De la declanșarea conflictului,  aproape 100 de români au cerut ajutor de repatriere sau evacuare din Iran la Ambasada din Teheran. ”Se menține dificultatea acordării de protecție consulară cetățenilor români din familii mixte din cauza restricțiilor impuse de partea azeră cetățenilor iranieni. Azerbadjanul nu primește cetățeni cu dublă cetățenie, una fiind cea românească, dacă a doua este iraniană. Doar prin Turcia se poate face transferul lor” a explicat ministrul român de Externe.

18iun-12 Hurezeanu iran  36s

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Alte sute de români au cerut ajutor și în Israel, la Tel Aviv și Haifa, mai spune Emil Hurezeanu. Iar în perioada următoare vor fi organizate zboruri speciale pentru repatrierea românilor aflați în zonele de conflict. Vor fi folosite aeronave Tarom și aeronave ale Ministerului Apărării Naționale.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Sursa foto: INQUAM Photos / Mălina Norocea


Ultimele stiri
Viitorul buget al UE, pe masa negocierilor de la Bruxelles. Două trilioane de euro sunt prevăzute pentru perioada…

Lucrările de extindere și reabilitare care au loc la Sanatoriul Balnear Techirghiol ar putea fi gata în 2027,…

Salvamontiștii atrag atenția că plafonarea sporului pentru condiții periculoase la 300 lei brut este o măsură nedreaptă. Cornoiu:…

Neamț: Revolta unui medic după ce doi adolescenți s-au electrocutat pe vagonul unui tren, iar la apel nu…

Fuerteventura, insula sălbatică cunoscută pentru peisajele vulcanice și restaurantele pescărești | GALERIE FOTO

Cătălin Predoiu, despre fugarul Emil Gânj: Nu este un caz simplu. Se fac eforturi zi și noapte pentru…

Gorj: Turiști evacuați dintr-un hotel din Târgu Jiu după ce în camere s-au găsit ploșnițe. Cum se apără…

Nicușor Dan: Trebuie să transmitem acelor foști parteneri care doar se gândesc că ar putea să își amenințe…

Un nou proiect de lege depus la Parlament stabilește ce se întâmplă cu SRL-urile atunci când asociatul unic…

Aeroportul Internațional din Chișinău va purta numele compozitorului Eugen Doga | AUDIO